Linkek a témában:
Mik a kullancsok?
A kullancsok (Ixodidae) viszonylag kevéssé gazdaspecifikus, vérszívó ektoparazita állatok. Kifejletten főként az emlősök vérszívói, de – különösen a lárvák – olykor madarakból és hüllőkből is szívnak vért. Életük során két vagy három gazdaegyedből táplálkoznak.
Kullancs által terjesztett betegségek
Lényegében a kullancsok legelsősorban a mozgó célpontokra harapnak. Tulajdonképpen bármire, ami elhalad előttük, arra rácsimpaszkodnak. Nagyon érdekes, hogy a kullancs két mellső lábával mindig „integet”. A páratartalommal függ össze, hogy éppen milyen támadóállásban van. Amikor kicsit alacsonyabb lesz a saját nedvességtartalma, lepottyan, és a földön, ahol magasabb a páratartalom, ismét „megszívja” magát. A horgas talpacskájával kapaszkodik meg mindenhol.
Kullancsvédelem: biztos információ szakembertől
A kullancs rendszertani szempontból a pókszabású ízeltlábúak, ezen belül az atkafélék népes táborába tartozik. Közel 825 fajukat ismerjük.
Még többet a kullancsokról...
A kullancsok vérszívó pókszabású állatok. Aktivitásuk a tavaszi felmelegedéssel kezdődik, és az őszi fagyok beálltáig tart. A legtöbb kullancs emberi kórokozókat nem hordoz, olykor azonban olyan súlyos fertőzéseket terjeszthetnek, mint a Lyme-kór, a vírusos agyvelőgyulladás vagy az agyhártyagyulladás.